رپورتاژ

نحوه‌ی خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی از مراکز پخش معتبر

 • اگر در پی خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی از جمله سیلیکات پتاسیم هستید قطعا با شرکت‌های وارد کننده فراوانی تماس گرفتید و همانگونه که اطلاع دارید، خرید از شرکت‌هایی که مواد شیمیایی اصل و با کیفیت به متقاضیان خود ارائه می‌دهند بسیار اندک هستند. در این میان، شرکت دایا اکسیر(dayaexir.com) با دریافت نمایندگی معتبر سیگما آلدریچ ایران ، به عنوان یکی از بزرگترین عرضه‌کنندگان مواد شیمیایی شناخته شده است که بسیاری از مشکلات پیش روی صنعت تامین مواد آزمایشگاهی را مرتفع نموده است. در ادامه به بررسی پتاسیم سیلیکات خواهیم پرداخت.

  سیلیکات پتاسیم
  سیلیکات پتاسیم

  آشنایی با ویژگی‌های ذاتی سیلیکات پتاسیم

  ماده‌ای که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، ماده‌ایست که در سیستم آیوپاک با نام سیلیکات پتاسیم و یا ترجیحا پتاسیم متاسیلیکات معروف است. از دیگر نام‌های این ماده‌ می‌توان به شیشه مایع(liquid glass) و waterglass اشاره کرد. با فرمول شیمیایی K SiO به صورت کریستال سفید رنگ دیده می‌شود. نمونه‌های این ماده‌ی معدنی حاوی مقادیر متفاوتی آب هستند. از این رو، به صورت جامدات سفید یا محلول‌های بی‌رنگ دیده می‌شوند. سیلیکات پتاسیم را می‌توان در آزمایشگاه از طریق تیمار سیلیس با هیدروکسید پتاسیم و از طریق زیر سنتز کرد:

  nSiO + 2KOH → K O.nSiO + H O

  محلول‌های دارای این ماده بسیار قلیایی هستند. از سوی دیگر، افزودن اسید به این محلول‌ها سبب بازسازی سیلیس می‌گردد. K SiO یک زنجیره یا ساختار حلقوی با مونومرهای SiO 2- به هم پیوسته به وجود می‌آورد. لازم به ذکر است که هر Si در این مولکول ساختار چهار وجهی اتخاذ می‌کند. از آنجایی که پتاسیم سیلیکات به شدت قلیایی است، در هنگام کار با این ماده‌ی خطرناک بیش از پیش مراقب خود باشید و از دستکش‌، لباس و نقاب‌های مقاوم به اسید و باز استفاده نمایید.

  تاثیر کودهای‌ حاوی پتاسیم سیلیکات بر رشد گیاهان
  تاثیر کودهای‌ حاوی پتاسیم سیلیکات بر رشد گیاهان

  کاربردها و قابلیت‌های سیلیکات پتاسیم

  جالب است بدانید که سیلیکات پتاسیم با گریدهای مختلف مواد شیمیایی وجود داردکه باعث گردیده کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف داشته باشد. آغشته‌کردن چوب به محلول پتاسیم سیلیکات یک راه‌حل آسان و کم‌هزینه برای ایمن‌سازی خانه‌ها در برابر آتش‌سوزی است. در باغبانی از سیلیکات پتاسیم به عنوان منبع محلول پتاسیم و سیلیس استفاده می‌شود. این ماده با قلیایی‌تر کردن محیط رشد گیاهان، سرعت رشد آنها را افزایش می‌دهد. همچنین سبب افزایش مقاومت گیاه نسبت به حشرات مکنده‌ی شیره، قارچ‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا می‌شود. برخی از فرمول‌های مربوط به مواد تمیزکننده فلزات دارای سیلیکات پتاسیم هستند که به عنوان یک بازدارند‌ه‌ی خوردگی عمل می‌کند. این ماده همچنین کاربردهای مختلفی در ساخت میله‌های جوش و حتی لوازم آرایشی دارد.

  استفاده از پتاسیم سیلیکات تنها به مورد بالا ختم نمی‌شود. از این ماده همچنین در بازیافت شیشه به عنوان یک مرحله میانی و در به دست آوردن SiO2 نسبتا خالص و ارزان برای پردازش بیشتر استفاده می‌شود. سیلیکات پتاسیم یک اتصال‌دهنده، تقویت‌کننده و پرکننده‌ی منافذ برای مواد معدنی متخلخل است. می‌توان آن را همراه رنگدانه‌ها برای ساخت رنگ اضافه کرد. پتاسیم سیلیکات یک محلول آبی کم‌ویسکوزیته، شفاف و بی‌بو است. بنابراین برای بسترهای معدنی که نیاز به تنفس دارند مانند مسکن‌های اکولوژیکی، ساختمان‌های قدیمی و بناهای تاریخی مناسب است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا