اخبار

متن آیت الکرسی با ترجمه فارسی + صوت – تلگرام آپ

 • متن آیت الکرسی با ترجمه فارسی + صوت – تلگرام آپ

  متن آیت الکرسی با ترجمه فارسی + صوتسلام نو پلاس: در روایتی از پیامبر(ص) آمده  است که  سوره بقره با فضیلت‌ترین سوره قرآن است و آیت الکرسی با فضیلت‌ترین آیه آن می باشد. سوره بقره هشتاد و ششمین سوره نازل شده بر پیامبر (ص) می باشد و در جزء اول و دوم و سوم قرآن جای دارد.

  کلمه کرسی در آیت الکرسی اشاره به کرسی خداوند دارد،«وَسِعَ کُرسِیُّهُ السَّمواتِ و الارضَ: کرسی‌ او به‌ پهنای آسمان‌ها و زمین‌ است‌» و از زمان حضرت رسول اکرم (ص) به نام ” آیت  الکرسی” معروف است.

  بنا به حدیثی از امام صادق(ع) ، «کرسی» علم اختصاصی خداوند می باشد که هیچ یک از پیامبران و فرستادگان و دیگر حجت‌هایش را بر آن آگاه نکرده است.

  علت‌توجه زیاد شیعیان به این سوره آن‌ است‌ که،‌ همه معارف‌ و تعالیم‌ اسلام که بر اساس توحید استوار شده است  در آیه الکرسی‌ به‌ شکل‌ جامع و موجز بیان‌ شده‌ است‌. در این‌ آیه‌، هم صفات و افعال خداوند بیان شده است هم ذات او

  فضیلت آیت الکرسی

  آیت الکرسی را پس از خواندن نماز، قبل از خواب، هنگام خروج از منزل، هنگام مواجهه با خطر و سختی و مشکلات، هنگام سوار شدن بر مرکب، برای دفع چشم زخم و برای سلامتی و… بخوانید و خواندن آن در روایات، مستحب عنوان شده است.

  متن آیت الکرسی با ترجمه فارسی

  بسم الله الرحمن الرحیم

  اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَ لاَ نَوْمٌ

  خداست که معبودی جز او نیست؛ زنده و برپادارنده است؛

  نه خوابی سبک او را فرو می‌گیرد و نه خوابی گران

  لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ

  آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است، از آنِ اوست

  مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ مَا خَلْفَهُمْ

  کیست آن کس که جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند؟

  آنچه در پیش روی آنان و آنچه در پشت سرشان است می‌ داند.

  وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء

  و به چیزی از علم او، جز به آنچه بخواهد، احاطه نمی‌ یابند.

  وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَوُودُهُ حِفْظُهُمَا

  کرسی او آسمانها و زمین را در بر گرفته، و نگهداری آنها بر او دشوار نیست

  وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ

  و اوست والای بزرگ.

  لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ

  در دین هیچ اجباری نیست. و راه از بیراهه بخوبی آشکار شده است.

  فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ یُومِن بِاللّهِ

  پس هر کس به طاغوت کفر ورزد، و به خدا ایمان آورد

  فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا

  به دستاویزی استوار، که آن را گسستن نیست، چنگ زده است.

  وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ

  و خداوند شنوای داناست.

  اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ

  خداوند سرور کسانی است که ایمان آورده‌اند.

  آنان را از تاریکیها به سوی روشنایی به در می‌برد

  وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآوُهُمُ الطَّاغُوتُ

  و [لی‌] کسانی که کفر ورزیده‌اند، سرورانشان [همان عصیانگران=] طاغوتند

  یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ

  که آنان را از روشنایی به سوی تاریکی ها به در می‌ برند.

  أُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ

  آنان اهل آتشند که خود، در آن جاودانند.

  صدق الله العلی العظیم

  متن آیت الکرسی با ترجمه فارسی + صوت

  خواص آیت الکرسی به روایت معصومین

  امام رضا (ع) از امیرالمومنین (ع) روایت کرده‌اند که پیامبر اعظم (ص) فرمودند: «هر کس یکصد مرتبه آیه الکرسی را بخواند مثل کسی است که در طول حیاتش خدا را عبادت و بندگی کرده است؛ و هر کس آیه الکرسی را بخواند و ثوابش را برای اهل قبور قرار دهد خداوند گناهانش را می‌آمرزد.»

  روایت است که:هر که آیه الکرسی را بنویسد و بر بالای در دکان یا منزل بیاویزد مال او زیاد میگردد و هرگز محتاج دیگران نخواهد شد.

  رسول خدا (ص) فرمودند: هر که در شب نوزدهم ماه رجب چهار رکعت نماز بخواند و در هر رکعتی بعد از حمد هر یک از آیه الکرسی و توحید را پانزده مرتبه بخواند خداوند عالم ثواب جناب موسی (ع) را به او می بخشید.

  روایت است که:هر کسی بین نماز مغرب و عشاء شش رکعت نماز بخواند و در هر رکعت بعد از حمد هفت مرتبه آیه الکرسی را بخواند و بعد از سلام پنجاه مرتبه صلوات بفرستد عملش با عمل صدیقین و صالحین بالا می رود؛ و پیامبر اکرم (ص) در جای دیگر می‌فرمایند: هر که در شب یکشنبه چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت یک مرتبه حمد یازده مرتبه آیه الکرسی بخواند خداوند او را در دنیا و آخرت محافظت خواهد کرد گناهان او را می بخشد و اگر بمیرد بنده‌ی مخلص پروردگار عالم می شود اجازه دارد که روز قیامت شفاعت کند.

  روایت است که برخی از گناهان در تنهایی انجام می شوند و برای جلوگیری از انجام گناه و حفظ تقوا ذکر استغفرالله ربی و اتوب الیه و همچنیین تلاوت آیه الکرسی بسیار تاکید شده است.

  خواص آیت الکرسی به روایت معصومین

  امام باقر (ع) فرمودند: هر کس آیه الکرسی را یک مرتبه بخواند هزار مکروه و بدی از بدی‌های دنیا و هزار مکروه و بدی از بدی‌های آخرت از او دور می شود و کمترین مکروه دنیا فقر و آسان ترین مکروه آخرتی، عذاب قبر است.

  هرکس عبورش به قبرستان افتاد و یازده مرتبه مرتبه سوره‌ی توحید را بخواند، خداوند به عدد مردگان به او ثواب دهد و دستور است سوره‌ی حمد و آیه الکرسی و حمد و فلق و ناس هر یک را سه بار بخواند و سوره‌ی قدر را هفت را و سوره‌ی ملک را یک باز بخواند که این عمل میت را از عذاب خلاص می کند.
  پیامبر اعظم (ص) فرمودند: هر کس آیه الکرسی را بعد از هر نماز بخواند، خداوند خودش عهده دار گرفتن جان او می شود و همانند کسی است که همراه پیامبران و در رکاب آنها، در راه خدا جهاد کرده و به شهادت رسیده باشد.

  پیامبر اسلام درباره آیت الکرسی چه می‌گویند؟

  پیامبر اعظم (ص) به امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند: بر تو باد به خواندن آیه الکرسی که در هر حرف آن هزار رحمت و برکت است.
  جابربن عبدالله انصاری از حضرت رسول اکرم (ص) روایت کرده اند که فرمود: هر که آیه الکرسی را بعد از هر نماز واجبی بخواند، درهای هفت آسمان گشوده گردد و به هم متصل نشوند تا آن که حق تعالی به لطف و مرحمت خود بر خواننده‌ی آن نظر فرماید، و گناهان او را بیامرزد و هر گاه آیه الکرسی را بخواند و ثوابش را به قبرستان مسلمانان هدیه نماید، حق تعالی چهل نور در هر قبر هر که از مشرق تا مغرب که مرده باشد داخل سازد و قبور ایشان را گشاده و پرنور گرداند و برای خواننده‌ی آن ثواب شصت پیامبر را کرامت فرماید و به عدد هر حرفی، فرشته‌ای را بیافریند که برای او تا روز قیامت تسبیح می کنند.

  پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند: با فضیلت‌ترین آیه‌ای که بر من نازل شد آیه الکرسی است و آیه الکرسی و سوره توحید عظیم‌تر از همه چیزهایی است که دون و پست‌تر از خداست.

  پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند: با فضیلت‌ترین آیه‌ای که بر من نازل شد آیه الکرسی است و آیه الکرسی و سوره توحید عظیم ‌تر از همه چیزهایی است که دون و پست‌تر از خداست.

  پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به کسی که جان محمد در دست اوست این آیه دارای دو زبان و دو لب است که در عرش الهی تسبیح و تقدیس خدا می‌گوید.

  رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: در شب معراج دو لوح را دیدم، که در یک لوح سوره حمد و در لوح دیگر کل قرآن قرار داشت که سه نور از آن می درخشید. پس گفتم‌ ای جبرئیل این نور چیست؟ جبرئیل در جواب گفت: آن سه نور یکی سوره توحید و یکی سوره یاسین و دیگری آیه الکرسی می‌باشد.

  امام صادق درباره آیت الکرسی چه می‌گویند؟

  امام صادق (علیه السلام) فرمود: همانا من از آیه الکرسی برای بالا رفتن درجاتم استفاده می‌کنم.

  امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هرگاه سوره حمد و توحید و قدر را با آیه الکرسی بخوانید و بعد از آن برخیزید و رو به قبله حاجات خود را از خدا بخواهید که حاجاتتان بر آورده خواهد شد، زیرا اسم اعظم هستند.

  امام علی (علیه السلام) فرمودند: اگر شما از آثار معنوی آیه الکرسی آگاه بودید در هیچ حال خواندن آن را ترک نمی‌کردید.

  امام محمد باقر (علیه السلام) فرمودند: هر کس یک بار آیه الکرسی را بخواند خداوند هزار ناراحتی از ناراحتی‌های دنیا و هزار سختی آخرت رااز او دور می کند که کمترین ناراحتی دنیا فقر و کمترین سختی آخرت فشار قبر است.

  امام علی (علیه السلام) فرمودند: هرگاه یکی از شما اراده حاجتی کند پس صبح روز پنج شنبه در طلب آن بیرون رود و در وقت بیرون رفتن آخر سوره آْل عمران (آیه ۱۹۰تا آخر) و آیه الکرسی و سوره قدر و حمد را بخواند، زیرا که در خواندن این‌ها حوائج دنیا و آخرت برآورده می‌شود.

  رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در خواب به دخترش فاطمه (سلام الله علیها) فرمودند: ترازوی اعمال خویش را با آیه الکرسی سنگین گردان، زیرا هرکس آن را قرائت نماید آسمان و زمین با فرشتگانش به جنبش و حرکت در آیند و خداوند را با صدای بلند به پاکی یاد کنند و او را بزرگ بدارند و تسبیح گویند، پس از آن تمامی فرشتگان از خداوند می خواهند که گناه خواننده آیه الکرسی را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.

  رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند: هرکس آیه الکرسی را یک بار بخواند اسم او از دیوان اشقیا و انسان‌های بد محو می‌شود.

  امام رضا (علیه السلام) به نقل از پیامبر فرمودند: هر کس ۱۰۰ مرتبه آیه الکرسی را بخواند چنان باشد که همه عمر خود را عبادت کرده باشد.

  ترجمه آیت الکرسی به زبان شعر

  امید مجد در ترجمه آیت الکرسی به زبان شعر  نیز کوشش زیبایی کرده که در ادامه می بینید.

  دعای آیت الکرسی برای ایجاد عشق و محبت

  آیت الکرسی از معروف ترین آیه های قرآنی برشمرده می شود؛ که در سوره بقره آمده است. در روایات اسلامی ذکر این آیه بسیار روایت شده است؛ چرا که خواندن آن تاثیرات مثبت زیادی در زندگی آدمی دارد. از جمله مهمترین تاثیرات مثبت این آیه باید به افزایش عشق و محبت بین دو نفر اشاره کرد. اگر می خواهید تاثیر قطعی آیت الکرسی را به طور کامل ببینید؛ لازم است آن را با خلوص نیت بخوانید. زمانی که با قلبی صاف و آکنده از کینه به آیت الکرسی متوسل شوید خیلی سریع تر آثار آن را بر زندگی خود درک می کنید. برای تقویت محبت و علاقه بین دو نفر، طرفین باید هر کدام ناپاکی ها و سیاهی قلب خود را کنار بگذارند؛ سپس از صمیم قلب پاک خود از خدواند بخواهند تا رابطه بین آنها را استحکام بخشد.

  این دعا به دلیل تاثیرگذاری زیادی که بر زندگی انسان دارد؛ امروزه به عنوان یکی از مهمترین دعاها در بین مسلمانان شناخته شده است. دعای آیت الکرسی خصایص و مزایای بی شماری برای امنیت جسمانی و روحانی افراد فراهم می کند. این دعا در روایت های اسلامی به فراوانی تاکید شده است. ایه الکرسی برای محبت بین دو نفر ارزش و تاثیر بسیاری دارد. از طریق خواندن دائمی این آیه می توان به طور قلبی برای خود و دیگران آنچنان مرتبه ای از عشق و محبت را ایجاد کرد؛ که هیچ گونه موانعی برای آن وجود نداشته باشد. برای بهره مندی از الطاف این دعا، باید سعی کنیم با تلاش بسیار و تمرین منظم، آن را به طور روزانه تکرار کنیم.

  البته باید در کنار دعا خواندن، از عنصر دیگری همچون توکل به خداوند، تسلط بر نفس و پایداری در دین، نیز کمک بگیریم؛ چرا که در این صورت تاثیر دعا در زندگی ما بیشتر خواهد بود. ما در دعای آیت الکرسی از خداوند بلند مرتبه عشق و رحمت خود را التماس می کنیم. آرامش و ایمان به خدا از مهمترین مزایای خواندن این ذکر است. با تکرار منظم و مداوم این آیه دستیابی به محبت و عشق به خدا و سایر مخلوقاتش برای هر انسانی امکان پذیر خواهد شد.

  آیت الکرسی و تقویت حافظه

  از دیگر خواص آیت الکرسی باید به مفید بودن آن برای تقویت حافظه اشاره کرد فته شده در این خصوص پیامبر صلی الله فرموده‌اند که اگر فردی هفت مرتبه این آیه را با زعفران بر کف دست خود بنویسد و   آن را بمکد؛ بعد از آن هرگز چیزی را فراموش نخواهد کرد. 

  آیت الکرسی برای در امان ماندن مال

  یکی از معروف ترین فواید آیت الکرسی حفظ مال است. از امام علی علیه السلام نقل شده است که خواندن آیت الکرسی باعث حفظ مال در برابر هر زیان و خطری می ‌شود. البته خواندن آیت الکرسی باید همراه با سوره توحید و قدر هنگام طلوع آفتاب باشد که این عمل باید ۱۱ مرتبه تکرار شود. 

  نورانیت قبر

  خواندن آیت الکرسی به نیابت از مردگان باعث نورانیت در قبر می‌ شود. توجه داشته باشید که قرائت آیت الکرسی برای مردگان نه تنها برای آنها بلکه برای شخص قرائت کننده هم ثواب بسیار زیادی دارد. تاکنون در رابطه با ثواب خواندن آیت الکرسی موارد بسیار زیادی بیان شده است؛ که باید دانست علاوه بر این موارد کثیر موارد بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد که ما از آنها غافل هستیم. با توجه به این همه فواید باید سعی کنیم در زندگی دنیایی به مراتب آیت الکرسی را قرائت کنیم. متوسل شدن به این آیه می‌ تواند ما را از بسیاری از رنج‌ های دنیایی در امان بدارد. در واقع تمام خواص این آیه از آن جهت است که خواندن آن ارتباط بین انسان و خداوند را قوی و مستحکم می‌ کند؛ و تمامی خیرهای ناشی از آن نیز به سبب این ارتباط قوی و ایمان راسخ است؛ لذا نباید در هیچ زمانی از خواندن آن غافل شویم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا