اخبار

هشدار مهم هواشناسی؛ بارش شدید باران برای ۱۵ استان در راه است – تلگرام آپ

 • هشدار مهم هواشناسی؛ بارش شدید باران برای ۱۵ استان در راه است – تلگرام آپ

  به گزارش تلگرام آپ -به نقل از ایسنا،سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد وبرق و احتمال آبگرفتگی معابر در ۱۵ استان و خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در ۱۸ استان هشدار داد.

  سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد از فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک از چهارشنبه تا شنبه ( ۲۸ تا ۳۱ تیر) خبر داد.

  این شرایط جوی روز چهارشنبه در خراسان شمالی، زنجان، شمال کردستان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات استان‌های مازندران، قزوین، البرز، تهران، سمنان، شمال و شرق هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان، پنجشنبه در زنجان، کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، شمال قزوین، دامنه و ارتفاعات استان‌های مازندران، البرز، سمنان، تهران، شمال آذربایجان غربی، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان، جمعه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات مازندران، شرق و شمال هرمزگان و جنوب کرمان و شنبه در نیمه شمالی استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات مازندران، دامنه و ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان و جنوب کرمان پیش‌بینی می‌شود.

  در اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن‌سال وجود دارد.

  سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری به‌ویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها را توصیه می‌کند.

  این سازمان در ادامه نیز نسبت به افزایش گرادیان فشار سطح زمین، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک از روز چهارشنبه تا شنبه ( ۲۸ تا ۳۱ تیر) هشدار داد.

  این شرایط جوی روز چهارشنبه در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، هرمزگان، تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزی، اصفهان و سمنان، جمعه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، سمنان، تهران، قزوین، البرز، قم، مرکزی و شمال فارس و شنبه درجنوب سمنان، شمال شرق اصفهان، قم، جنوب تهران، البرز، شمال مرکزی و غرب استانهای ایلام و خوزستان پیش‌بینی می‌شود.

  در اثر این مخاطره جوی در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال رخداد توفان شن در شرق کشور، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال دور از انتظار نیست.

  سازمان هواشناسی اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی را توصیه می‌کند.

  به گزارش ایسنا هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا