اخبار

کشف «گُل» در مریخ! / عکس – تلگرام آپ

 • کشف «گُل» در مریخ! / عکس – تلگرام آپ

  به گزارش تلگرام آپ -به نقل از فرارو،  مریخ نورد کنجکاوی ناسا اخیراً تصاویری از یک ساختار کوچک بر روی سطح مریخ را به ثبت رسانده است که شباهت بسیار زیادی به یک گیاه گل مانند دارد.

  سیاره مریخ همیشه در ذهن ما به عنوان مکانی که می‌تواند به «زمین دوم» بدل شود، بوده برای همین اغلب اخبار مربوط به نشانه‌های حیات در آن برای همه ما جالب توجه بوده است. در جدیدترین خبرهای منتشر شده از این سیاره، مریخ نورد کنجکاوی اخیراً موفق به ثبت تصویری از سطح آن شده که گونه‌ای شگفت انگیز ساختاری گیاه مانند شبیه به گل را در برابر دیدگان ما قرار می‌دهد.

   

  ویدیویی که ادعا می‌شود سندی است بر پا گذاشتن آدم فضایی‌ها بر روی کره زمین

  کشف یک «گُل» در مریخ!

  مریخ نورد کنجکاوی این هفته از چیزی بسیار فریبنده در سطح مریخ عکس گرفت. در حالی که جسم مورد بحث شبیه یک گل کوچک یا شاید حتی نوعی ویژگی آلی به نظر می‌رسد، تیم مریخ نورد تأیید کرد که این شی یک سازند معدنی است، با ساختارهای ظریفی که توسط مواد معدنی رسوب کرده از آب تشکیل شده است؛ بنابراین این تصویر فریبنده یک گل و یا حتی یک گیاه نیست، اما به هر صورت یک رسوب بازمانده از فرآیندی است که آب در تشکیل آن دخالت داشته است.

  کنجکاوی در واقع قبلاً این نوع ویژگی‌ها را دیده است که به آن‌ها «خوشه‌های کریستالی دیاژنتیکی» می‌گویند. دیاژنتیک به معنای ترکیب مجدد یا بازآرایی مواد معدنی است و این ویژگی‌ها شامل خوشه‌های بلوری سه بعدی است که احتمالاً از ترکیبی از کانی‌ها ساخته شده اند. ابیگیل فریمن، معاون دانشمند پروژه کنجکاوی، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر گفت که این ویژگی‌هایی که قبلا دیده شده بود از نمک‌هایی به نام سولفات ساخته شده بود. از مطالعات انجام شده بر روی ویژگی‌های قبلی مانند این که در مریخ یافت شده بود، در اصل این ویژگی درون یک سنگ تعبیه شده بود که به مرور زمان از بین رفت. با این حال، به نظر می‌رسد که این خوشه‌های معدنی در برابر فرسایش بسیار مقاوم هستند.

  نام دیگر این ویژگی‌ها بتن است، که ممکن است آن را از مریخ‌نورد Opportunity به یاد بیاورید، که ویژگی‌هایی را دید که به آن «زغال اخته» لقب داده بودند، زیرا کوچک و گرد بودند. در تصویر زیر می‌توانید بتن ریزی‌های گرد را در کنار ویژگی گل مانند مشاهده کنید.

  کشف یک «گُل» در مریخ!

  تیم علمی مریخ نورد کنجکاوی ناسا اوایل این هفته این ویژگی را شناسایی کرد و نام آن را «نمک خار سیاه» گذاشت. آن‌ها از تصویرگر لنز دستی مریخ نورد به نام MAHLI برای گرفتن این تصاویر نزدیک استفاده کردند. این دوربین مریخ‌نورد از نوعی لنز بزرگ‌نمایی بهره می‌برد که زمین‌شناسان معمولاً از آن در کاوش‌های میدانی استفاده می‌کنند. تصاویر نزدیک MAHLI به خوبی مواد معدنی و بافت‌ها را در سطوح سنگ نشان می‌دهد. به لطف Simeon Schmauss در اینجا می‌توانید یک مدل سه بعدی بسیار زیبا با امکان بزرگ نمایی و گرداندن تصویر این ساختار گل مانند را ببینید.

  لازم به ذکر است که مریخ نورد کنجکاوی در سال ۲۰۱۳ ویژگی گل مانند دیگری را پیدا کرده بود و مریخ نورد Spirit نیز صخره‌هایی با ظاهری مشابه پیدا کرد که به دلیل برآمدگی‌های دسته دارشان به «ویژگی‌های گل کلم» معروف شدند.

  اگر این مطلب برایتان جالب است احتمالا از مطالب زیر هم خوشتان می آید:

  سیاره‌ای با ۲ خورشید کشف شد!

  فقط گیاهخواران می‌توانند به مریخ بروند؟

  موجود فرازمینی در مریخ دراز کشیده است! / عکس

  دانشمندان: انسان‌هایی که به مریخ سفر می کنند زودتر پیر می شوند

  انسان‌ها تا ۱۰ سال آینده به مریخ می روند

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا