اخبار

آبشار و چشمه آبگرم سردابه تفرجگاهی در دامنه سبلان – تلگرام آپ

 • آبشار و چشمه آبگرم سردابه تفرجگاهی در دامنه سبلان – تلگرام آپ

  به گزارش تلگرام آپ -به نقل از تریپ یار، روستای سردابه اردبیل با داشتن آبشار وآب گرم های ناب از روستاهای توریستی کشور به حساب می آید. این منطقه با حدود ۷ دهنه چشمه آب معدنی گرم و آبدرمانی جدیدالاحداث منطبق با استانداردهای روز دنیا و آبشار ۳۰ متری دیدنی در منطقه ییلاقی حوالی آن از مناطق گردشگری محسوب میشود.

  آبشار سردابه اردبیل یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در دامنه های شرقی کوه سبلان واقع شده است. فضای سبز طبعت زیبای کنار آب گرم های سردابه نیز در نوع خود بی نظیر است وزیبایی مناطق گردشگری سردابه را دو چندان کرده است.

  این آبشار در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه (۲۴ کیلومتری شرق اردبیل) در دامنه کوه سبلان واقع است. ارتفاع آن حدود ۲۰-۱۵ متر و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست می باشد. شایان ذکر است حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان های سطحی حوزه آبخیز افزایش می یابد. این آبشار از محل های دیدنی مجتمع آبگرم سردابه که از نقاط گردشگری اردبیل است ، می باشد که هر ساله پذیرای هزاران مسافر است.

  این مکان یک منطقه طبیعی در دامنه های سبلان بوده و از سالیان دراز در این منطقه موجود می باشد.

  چشمه سردابه در ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهر اردبیل، در روستای سردابه واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا ۱۸۴۰ متر است و چشمه در روی دامنه قرار دارد. دمای آن در حدود ۳۵ درجه سانتی گراد است. دبی آن در حدود ۲۵ لیتر در ثانیه و بصورت دائمی در جریان است. ظاهر آب شفاف، کمی ترش مزه و بیرنگ بوده و بوی شدید گوگرد از آن به مشام می رسد. از کاتیون های آن سدیم و کلسیم و از آنیون های آن سولفات و بی کربنات است. هدایت الکتریکی آن برای ۲۰ درجه حرارت در حدود ۹۵۰ می باشد. این آب اسیدی بوده و ترکیب آب از نوع سولفاته کلسیک و گوگردی است و در اطراف چشمه ، رسوبی از املاح سیلیسی ، قلیائی خاکی و مختصری گوگرد دیده می شود. آب این چشمه گرم و دارای مقدار قابل توجهی گاز کربنیک است.

  به گفته کارشناسان پزشکی آب گرم های سردابه خاصیت درمانی متعدی دارد وبرای بیماری های یرقان و زردی درمان مناسبی است.

  این منطقه تفرجگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران و گردشگران و همچنین مردم استان می باشد. آبشار سردابه که از زیبایی منحصر بفردی برخوردار است و همچنین آبگرم معدنی سردابه که خاصیت درمانی دارد همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و توریست بومی و غیر بومی است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا