اخبار

پربارش‌ و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور تا پایان دی ۱۴۰۰ – تلگرام آپ

 • پربارش‌ و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور تا پایان دی ۱۴۰۰ – تلگرام آپ

  به گزارش تلگرام آپ -به نقل از تجارت‌نیوز،جدول اطلاعات پهنه‌ای بارش استان‌ها و کشور مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی کشور از ابتدای سال آبی جاری تا پایان دی ماه نشان می‌دهد: استان گیلان با ۴۴۵ میلیمتر بارش پر بارش‌ترین و سمنان با ۲۰ میلیمتر بارش کم بارش‌ترین استان کشور بوده‌اند.

  بر اساس این گزارش متوسط بارش‌ها در سطح کشور اندکی بیش از ۹۸ میلی‌متر گزارش شده است در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته حدود ۷۴ میلیمتر بود.

  بر اساس این گزارش در کل کشور بطور متوسط در هر سال آبی ۲۳۷ میلیمتر بارش داریم که جدول اطلاعات پهنه‌ای نشان می‌دهد تاکنون فقط ۴۱/۴ درصد بارش داشته‌ایم، درحالیکه استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، البرز، بوشهر، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، گیلان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و یزد، امسال بیش از مدت مشابه سال گذشته بارش داشته‌اند.

  در استان‌های اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، کرمانشاه، گلستان، لرستان و همدان کمتر از مدت مشابه سال آبی قبل بارش داشته‌ایم.

  همچنین در جدول پربارش‌ترین استان‌های کشور، پس از گیلان، استان‌های کهگیلویه و بویر احمد با ۳۴۸، چهار محال و بختیاری با ۲۶۱، مازندران با ۲۸۵ و لرستان با ۲۰۹ میلیمتر پر بارش‌ترین استان‌ها بوده‌اند.

  در جدول کم بارش ترین‌ها نیز، بعد از استان سمنان با ۲۰/۳ میلیمتر بارش، استان‌های خراسان شمالی با ۳۹/۷، یزد با ۴۱/۸، سیستان و بلوچستان با ۴۶/۷، خراسان رضوی با ۵۲/۱، اصفهان و خراسان جنوبی با ۵۵/۶، قم با ۷۰/۳، کرمان با ۷۰/۷ تهران با ۸۰ و ایلام با ۹۵ میلیمتر بارش‌های زیر یکصد میلیمتر داشته‌اند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا