اخبار

مسجد نصیرالملک، قطعه‌ای از بهشت در شیراز – تلگرام آپ

 • مسجد نصیرالملک، قطعه‌ای از بهشت در شیراز – تلگرام آپ

  مسجد نصیرالملک در شیراز و محله‌ای که سابق به خانواده قوام متعلق بوده است، قرار دارد. این مسجد در میان گردشگران خارجی به نام مسجد صورتی ( Pink mosque) شهرت دارد و از مکان‌های پرطرفدار شیراز به شمار می‌آید.  قدمت این مسجد به دوره قاجار برمیگردد و به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که از بزرگان سلسله قاجار بوده، ساخته شده است. محمد حسن معمار، به مدت ۱۲ سال یعنی از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ هجری قمری این بنا را معماری کرده است. مسجد نصیرالملک مساحتی برابر با ۲۹۸۰ متر مربع دارد و مرمت، حفظ و نگهداری آن با توجه به استانداردهای بین‌المللی مرمت آثار تاریخی انجام می‌شود. خوشبختانه در سال ۱۳۵۸ این بنای ارزشمند توسط انجمن آثار ملی و باستان شناسی ایران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  مسجد نصیرالملک، قطعه ای بهشت در شیراز

   سر در ورودی مسجد نصیرالملک

   با ورود به مسجد، طاق نمایی با سقفی از کاشی‌های هفت رنگ، ازاره‌ای از سنگ گندمک و مقرنس‌کاری مشاهده می‌کنید. دو در بزرگ چوبی گشوده شده است تا پذیرای بازدید شما از این مجموعه باشکوه باشد.

   با وارد شدن به صحن وسیع مسجد نصیرالملک، حوضی بزرگ در مرکز و دو شبستان در شرق و غرب آن می‌بینید. این دو شبستان‌ شرقی و غربی در امتداد محور قبله واقع شده‌اند.

   شبستان غربی مسجد نصیرالملک

  شبستان زمستانه که به دلیل وجود پوشش آجری نسبت به شبستان شرقی زیباتر شده، دارای دو ردیف ۶ تایی ستون سنگی با طرح مارپیچ است که بار طاق این شبستان را تحمل می‌کند. ارتباط صحن مسجد با این شبستان از طریق هفت درگاه با درهای چوبی و شیشه های رنگی است.

   شبستان شرقی مسجد نصیرالملک

  شبستان تابستانه که سنگ تراشی و تزیینات آن از مسجد وکیل و مسجد مشیر شیراز الهام گرفته شده و برای ساخت آن از سنگ گندمک استفاده شده است. طاق، دیوارها و کف شبستان با کاشی‌کاری‌های زیبایی مزین شده و سنگ کف محراب آن از جنس مرمر است.

  مسجد نصیرالملک، قطعه ای بهشت در شیراز

  برای بازدید از این مسجد، به تماشا نشستن زیبایی‌های آن و گرفتن عکسهای به یاد ماندنی بین ساعت ۸ تا ۱۰  بهترین زمان است تا نور کافی به این بنا مشهور بتابد و شما شاهد بازی نور و رنگ بر کف و دیوارهای آن باشید.

   از طریق این نشانی، خود را به این جاذبه گردشگری برسانید و با خرید بلیطی به مبلغ ۵۰۰۰ تومان برای گردشگران داخلی و ۲۰۰۰۰ تومان برای گردشگران خارجی از مسجد نصیرالملک که در حال حاضر عنوان مسجد-موزه فعالیت دارد، دیدن کنید.

  نشانی: فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند محـله گودعربان، انتهای کوچه نصیرالملک

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا