اخبار

چشمه هفت رنگ مجن؛ جاذبه‌ای حیرت‌انگیز در شاهرود – تلگرام آپ

 • چشمه هفت رنگ مجن؛ جاذبه‌ای حیرت‌انگیز در شاهرود – تلگرام آپ

  سلام نو _ سرویس گردشگری: چشمه هفت رنگ مجن از چشمه‌های نادر و کم‌نظیر ایران محسوب می‌شود که از جاهای دیدنی شاهرود در ۲۵ کیلومتری شمال آن است و در میان شکاف دره‌های دامنه قله ۴۰۰۰ متری شاهوار قرار دارد.

  رنگ‌های متنوع آب این چشمه به وجود مواد معدنی گوناگونی برمی‌گردد که در اطراف بستر آن هستند. از آب این چشمه برای درمان بیماری‌های پوستی و استخوانی استفاده می‌شود. همچنین تنوع گیاهی و جانوری این منطقه در خور اهمیت است.

  آشنایی با چشمه هفت رنگ مجن

  از لحاظ آب‌وهوایی، چشمه‌ی مجن در منطقه‌ای سرد و نیمه‌خشک قرار گرفته است. بنابراین، علاوه بر انواع پوشش‌ گیاهی، پوشش‌ جنگلی نیز در آن به چشم می‌خورد. همچنین، وجود جانورهای مختلف نیز از ویژگی‌های اقلیمی این منطقه محسوب می‌شود. پرواز انواع پرندگان بر فراز چشمه، منظره‌های زیبایی برای تماشا و عکاسی به وجود می‌آورد.

  از آن‌جا که این چشمه به منطقه‌ی فرحزاد نیز بسیار نزدیک است، می‌توان بعد از بازدید از چشمه، منطقه‌ی فرحزاد را برای ادامه‌ی گردش انتخاب کرد.

  چشمه هفت رنگ مجن؛ جاذبه‌ای حیرت‌انگیز در شاهرود

  در مسیر چشمه، علاوه بر رنگ متفاوت، بوهای متفاوت نیز توجه شما را جلب می‌کند. علت این بوها، مواد معدنی موجود در آب و گازهایی است که از آن ساطع می‌شوند.

  رنگ جیوه‌ای چشمه به دلیل «چشمه‌های جیوه‌دار» است و هنگام عبور می‌توانید بخار جیوه که از روی چشمه‌ها بلند می‌شود را به راحتی ببینید. آب چشمه‌های جیوه‌دار، معمولاً جوشان است و از این لحاظ نیز، قابل تشخیص است.

  چشمه‌های آب زلال و رنگی با یکدیگر ترکیب شده‌اند و در چشمه هفت رنگ مجن به یکدیگر می‌رسند. در جایی که آب‌ها با هم ترکیب می‌شوند، رنگ آب به رنگ صابونی در می‌آید و سپس، به آب سفید چشمه‌ی اصلی می‌رسند.

  در مسیر چشمه‌ی مزبور، آب انواع سنگ‌ها، ماسه‌ها و زغال‌سنگ‌های رنگی وجود دارند که موجب می‌شوند آب چشمه به چند رنگ دیده شود. با دور شدن از محل پیوستن چشمه‌ها، رنگ آب تغییر می‌کند و دیگر رنگ و بوی اولیه محسوس نیست.

  در سال ۱۳۸۶ این چشمه، به عنوان یک منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری تعیین و تصویب شد، چرا که از قابلیت بالایی جهت سرمایه‌گذاری برای جذب گردشگران برخوردار است.

  چشمه هفت رنگ مجن؛ جاذبه‌ای حیرت‌انگیز در شاهرود

  در حال حاضر، سالانه حدود ۵۰۰۰ نفر گردشگر که معمولاً کوهنوردان و طبیعت‌گردان هستند از این چشمه‌ها دیدن می‌کنند. در صورت فراهم‌ شدن شرایط و امکانات مناسب اقامتی و رفاهی، این تعداد افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.

  از لحاظ اقلیمی منطقه ی چشمه هفت رنگ مجن جزء مناطقی با آب و هوای نیمه خشک و سرد محسوب می شود. از همین رو به دلیل ویژگی‌ های خاص اقلیمی که دارا می باشد، از تنوع گیاهی زیادی برخوردار بوده، به طوری که ضمن رویش مراتعی در این منطقه نمونه گردشگری، گونه های گیاهی جنگلی هم در آن رشد می کند.

  علاوه بر گونه های مختلف گیاهی در این منطقه از شهر شاهرود زمانی که شما برای بازدید از چشمه هفت رنگ شاهرود می روید می توانید گونه های جانوری هم در این منطقه مشاهده کنید که بسیار هم برای محیط زیست منطقه حائز اهمیت است.

  علاوه بر تنوع نسبی گونه های جانوری پستانداران در این منطقه شاهد پرواز پرندگان به ویژه در محدوده ی چشمه هفت رنگ و باغات و مزارع فرحزاد را هم خواهید دید که جلوه ی خاص و بی نظیری به این منطقه از شهر شاهرود بخشیده اند.

  چشمه هفت رنگ مجن؛ جاذبه‌ای حیرت‌انگیز در شاهرود

  از جمله علل توجه مردم به این چشمه، خاصیت درمانی آن به دلیل وجود مواد معدنی است که در این چشمه وجود دارد و از قدیم الایام تا به حال برای درمان بیماری های پوستی و استخوانی از آب این چشمه نیز استفاده می شده است.

  بازدید از چشمه هفت رنگ مجن شاهرود

  در مسیر رسیدن به چشمه هفت رنگ مجن شاهرود، بوی خاصی به مشامتان خواهید رسید که دلیل آن وجود مواد معدنی است که در این چشمه وجود دارد و گازهای ساطع شده از آن می باشد. کارشناسان و افراد اهل فن می توانند با آزمایشات مختلف نوع آنها را تشخیص داد و به کمک آنها مواد معدنی اصلی را شناسایی کرد.

  در اطراف منطقه، چشمه‌ هایی در حال جوشش است که دارای مواد معدنی جیوه دار بوده و از آنها بخار جیوه بلند می‌شود که این موضوع به آسانی قابل تشخیص است. آب چشمه هفت رنگ مجن شاهرود با رنگ‌ های گوناگون در مسیر خود با هم ترکیب شده و آب صابون مانندی را تشکیل می‌ دهند و با آب سفید چشمه تلاقی می‌ یابد.

  چشمه هفت رنگ مجن؛ جاذبه‌ای حیرت‌انگیز در شاهرود

  رنگ آب این چشمه‌ ها هر چقدر از محل دورتر می‌ شوند به سفیدی گراییده تا جایی که جهت استفاده کشاورزی در منطقه گرآب (گرو) اثری از رنگ و بوی آن دیده نمی‌ شود.

  بازدید از این چشمه‌ی زیبا در تمام فصل‌های سال امکان‌پذیر است، اما اواخر بهار، بهترین زمان است. در بهار، شاهد چشمه‌های پر آب خواهید بود و می‌توانید آب تنی بکنید.

  در فصل تابستان شاید آب چشمه کم شود و نتوان انواع رنگ‌های زیبای آن را به خوبی مشاهده کرد. با این حال، اگر میزان بارندگی سالانه زیاد باشد، احتمال پرآب ‌بودن چشمه در تابستان هم وجود دارد.

  این منطقه‌ی کوهستانی در فصل زمستان و پاییز سرد است. اگر در این فصول به این منطقه سفر می‌کنید، وسایل لازم برای گرم ‌شدن را به همراه داشته باشید. بازدید از این چشمه‌ی زیبا در فصول سرد سال هم تنوع و زیبایی خود را دارد.

  چشمه هفت رنگ مجن؛ جاذبه‌ای حیرت‌انگیز در شاهرود

  به منظور دسترسی به چشمه هفت رنگ مجن شاهرود می بایست به سمت به منطقه نمونه فرحزاد تاش بروید، جاده شاهرود به مجن نیز که یک راه آسفالته است و امکان دسترسی از شاهرود و سایر نقاط و شهرهای استان و خارج استان را به منطقه فراهم می آورد.

  آدرس: این چشمه، در استان سمنان، ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود روبروی باغات منطقۀ گردشگری فرحزاد و در فاصله ۵ کیلومتری از سه راهی مجن در میان شکاف دره‌های دامنه قله شاهوار واقع شده است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا