اخبار

معرفی ۱۰ مورد از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی – تلگرام آپ

 • معرفی ۱۰ مورد از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی – تلگرام آپ

  به گزارش تلگرام آپ -به نقل از عمو کتابی، هوش به توانمندیها و قابلیت‌های مغز گفته می‌شود که انواع مختلفی دارد. مغز کودکان توانمندی‌های منحصر به فرد خود را دارد. کودکان ممکن است در انجام کارهایی ضعیف باشند اما مطمئنا در انجام کارهایی دیگر نابغه‌اند. اصل ماجرا اینجاست که سلول‌های مغز انسان مانند ماهیچه‌ها با ورزش و تمرین قوی می‌شوند و این یعنی انسان‌ها می توانند با تمرین کردن بخش‌هایی را که ضعف دارند ارتقا دهند و اگر نبوغی دارند آن را شکوفا کنند. اولین کار برای والدین در جهت توانمند کردن مغز کودکان شناخت آن‌ها  و کشف استعدادها هم چنین نقاط ضعف کودکان است. والدین زمانی که کودکان خود را بشناسند می‌وانند برای افزایش هوش آن ها برنامه‌ریزی کنند. مهم‌ترین اصل برای افزایش هوش کودکان این است که کودکان باید در انجام تمرین‌ها استمرار داشته باشند و با چند بار تمرین اتفاق ویژه‌ای رخ نمی‌دهد. نگران نباشید تمرین‌های تقویت هوش بسیار ساده، سرگرم کننده و جذاب است. ما خیلی از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی را به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهیم. در این مقاله چند نمونه از آسان‌ترین راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی را به شما معرفی می‌کنیم:

  بازی های حرکتی برای کودکان پیش دبستانی

  زندگی بازی نیست اما بازی کردن زندگی کودکان است. کودکان با خاله‌بازی‌ها و قایم‌موشک‌ها، با گرگم‌به‌هوا و لی‌لی،  با مسائل جدید مواجه می‌شوند. مسائل را حل می‌کنند و تجربه‌های جدید کسب می‌کنند. بازی‌های جنبشی حرکتی علاوه بر تخلیه انرژی کودکان و شاد کردن آن‌ها بر افزایش هوش جنبشی حرکتی آن‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد. ماهیچه‌های آن‌ها را قوی می‌کند و به کودکان کمک می‌کند تا هماهنگی چشم مغز و عضلات بدن را افزایش دهند. افزایش هوش جنبشی حرکتی زمینه استقلال را در انجام کارها برای کودکان پیش دبستانی ایجاد میکند تا کودکان زمان ورود به دبستان بهتر بتوانند از پس کارهایشان برآیند.

  کتاب‌های پیش دبستانی 

  کتاب خواندن برای کودکان یکی از بهترین ابزارهای رشد شناختی و قوی‌ترین راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی است. یکی از قوی‌ترین و جذاب‌ترین کتاب‌های کودکان، کتاب‌های کار کودکان پیش دبستانی است. منظور از کتاب کار کتاب‌های کسل کننده و سنگین نیست. کتاب‌های کار پیش دبستانی‌ها اغلب رنگی شاد با طراحی بازی‌های فکری مختلف و آموزش‌های سرگرم کننده است. این کتاب‌ها علاوه بر اینکه کودکان پیش دبستانی را سرگرم می‌کند مهارت‌های فردی اجتماعی را نیز به آن‌ها می‌آموزد. هم‌چنین برخی از مفاهیم اصلی و مورد نیاز کودکان را نیز به آن‌ها آموزش می‌دهد. خرید کتاب کودک از فروشگاه‌های اینترنتی کتاب یا نمایشگاه‌های کتاب یکی از هوشمندانه‌ترین سرمایه‌گزاری‌های والدین برای رشد کودکان است.

  کاردستی درست کردن

  یکی از بهترین راه‌های افزایش خلاقیت و توجه در کودکان ساختن کار دستی است. ساختن کار دستی ها علاوه بر دست ورزی و تقویت عضلات دست پیش دبستانی در هماهنگی چشم و دست و مغز آن ها بسیار مفید است. کاردستی‌ها قدرت تخیل و حل مساله کودکان را تقویت می‌کند و یک سرگرمی مفید و سالم برای آن‌هاست.

  کودکان را به کلاس های پیش دبستانی بفرستید

  کلاس‌های پیش دبستانی از دو جهت قابل ارزیابی هست. جهت اول آموزش‌هایی است که کودکان با کتاب‌ها و یا از طریق مربی می‌بینند که بسیار لازم است و مغز کودکان را تقویت می‌کند. جهت دوم ارتباط کودکان با دوستان و بازی کردن با آن‌هاست که باعث می‌شود هوش اجتماعی کودک تقویت شود. شادی‌ها، بازی‌ها حتی دعواها در پیش دبستانی‌ها یکی از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی است. آن‌ها در چالش‌ها می آموزند. در تجربه‌های جدید و تعامل‌ها نکات مهمی یاد می‌گیرند.

  معرفی ۱۰ مورد از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی

  نقاشی بکشید

  نقاشی یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین سرگرمی‌های بچه‌هاست. قبل‌ترها کسی به نقاشی کردن به عنوان راهی از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی نگاه نمی‌کرد اما امروزه رنگ‌آمیزی و نقاشی کردن در دوره پیش دبستانی اهمیت زیادی دارد. چرا که علاوه بر تقویت خلاقیت کودک، ماهیچه دست آن‌ها را برای ورود به دبستان و مشق نوشتن آماده می‌کند. نقاشی کردن نیمکره راست کودک را تقویت می‌کند و یک کار ساده، ارزان و قابل دسترس است.

  با طبیعت دوست شوید

  رفتن به پارک، گفت‌وگو کردن در رابطه با میوه‌ها یا مشاهده برگ‌های پاییزی و… چه چیز دیگری به ذهن شما می‌رسد تا در رابطه با طبیعت با کودکان خود گفت‌وگو کنید؟ این‌ها علاوه بر تقویت قدرت مشاهده و توجه کودکان هوش طبیعت‌گرای آن‌ها را تقویت می‌کند و باعث می‌شود دایره اطلاعات کودکان توسعه یابد. آرامش طبیعت و لذت حضور در یک مکان خوش آب و هوا عمق یادگیری کودک را زیاد می‌کند. تفریح کردن خانوادگی در طبیعت از لذت‌بخش‌ترین راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی است و آن‌ها را برای درک درس‌های علوم تجربی در دبستان آماده می‌کند.

   بازی های فکری برای کودکان پیش دبستانی

  خرید بازی فکری کودک یکی از قوی‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها و از بهترین راه های تقویت هوش کودکان پیش دبستانی است. امروزه بازی های فکری برای کودکان پیش دبستانی به صورت متنوع و جذاب وارد بازار شده است. والدین با شناخت مغز کودک خود و با توجه به هدفی که دارند می‌توانند بازی انتخاب کنند. مثلا کودکانی که تمرکز کمی دارند، انجام بازی‌های تمرکزی برایشان مفید است. یا کودکانی که سرعت پایینی دارند با بازی‌های سرعتی می‌توانند سرعت عمل خود را بالا ببرند. برای خیلی از آموزش‌های مورد نیاز کودکان پیش دبستانی هم بازی طراحی شده است. مثلا آشنایی با زبان فارسی و یا دست ورزی  و…. هرچند بازی را نباید جدی گرفت اما بازی کردن برای کودکان را جدی بگیرید.

  معرفی ۱۰ مورد از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی

  اگر کودکان با والدین خود بازی فکری کنند، علاوه بر اینکه رابطه‌ی بین آن ها گرم تر و صمیمی تر می‌شود یک دستاورد دیگر نیز دارد. اگر والدین به سوالات کودک خود با حوصله پاسخ بدهند و تفکر را در کودک خود تقویت کنند، علاوه بر اینکه گنجینه اطلاعات و دایره لغات کودک غنی‌تر می‌شود هوش منطقی استدلالی‌اش هم ارتقا می‌یابد. گفت و گو کردن والدین با کودک در مورد نحوه برنده شدن در بازی های فکری، هدف بازی‌ها و … یکی از کم خرج ترین راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی می‌باشد که بر تقویت تفکر و استدلال کودکان موثر است. بازی های فکری درمراکز  پیش دبستانی هم یکی از مهم‌ترین ابزار های آموزشی مربی هاست که علاوه بر سرگرمی و آموزش، مغز کودکان را تقویت می کند. بازی های فکری دمبل های مغز اند و تمرین با آن ها باید مستمر باشد. خرید بازی فکری برای کودکان ۶ ساله و پیش دبستانی ها خوب است با توجه به شخصیت و نیازشان باشد.

  گفت و گو کنید

  گفت و گو کردن و حرف زدن دایره لغات کودک را افزایش می‌دهد و هوش کلامی‌اش را تقویت می‌کند.

  شعر بگویید

  یکی از بهترین راه های افزایش خلاقیت کودکان حرف زدن آهنگین است. ممکن است خیلی معنی هم نداشته باشد. هیچ اشکالی ندارد. همین کار ساده هوش کلامی زبانی و موسیقیایی کودک را تقویت می‌کند.

  کودک خود را دوست داشته باشید

  اگر کودکمان را همان‌طور که هست دوست بداریم و از مقایسه‌های نابجا اجتناب کنیم او خودش استعدادهایش را شکوفا میکند، به شرطی که اعتماد به نفس او را تضعیف نکنیم.

  نتیجه گیری

  راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی محدود به موارد ذکر شده در این گزارش نیست ولی مهم ترین نکته در ثمربخشی آنها، تکرار و تمرین مداوم است. شما نیز اگر راهی میشناسید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا