آموزشی

گنبد آهنین اسرائیل چگونه کار می‌کند؟ – تلگرام آپ

 • گنبد آهنین اسرائیل چگونه کار می‌کند؟ – تلگرام آپ

  علت اهمیت گنبد آهنین

  برای بیش از یک دهه، سیستم چند میلیارد دلاری در دفاع از شهرهای اسرائیل و جلوگیری از تلفات متعدد بسیار مهم بوده است.

  این سیستم متحرک در همه شرایط ، برای از بین بردن راکت‌هاب کوتاه برد – مانند راکت، موشک و توپخانه – طراحی شده بود که عمدتاً از حماس و سایر گروه های شبه نظامی در غزه و حزب الله لبنان پرتاب می شد.

  گنبد آهنین اسرائیل چگونه کار می‌کند؟ - تلگرام آپ
  گرافیک:Kavya Beheraj and Sarah Grillo/Axios; نمادها:Mahmut Resul Karaca/Anadolu از طریق Getty ImagesCaption

  داده های فنی از گنبد آهنین

  این رادار از طریق ترکیبی از یک رادار برای شناسایی تهدیدات وارده و باتری‌هایی که موشک‌های رهگیر حامل کلاهک‌های مجاورتی را پرتاب می‌کنند و سیستم‌های ارتباطی برای انتقال داده‌های هدایت است.

  این باتری ها می توانند تهدیدات پرتاب شده از فاصله 43 مایلی را خنثی کنند و در عین حال پرتابه هایی را که قرار است به مناطق خالی از سکنه حمله کنند نادیده می گیرند.

  اسرائیل حداقل 10 باتری در سراسر کشور برای محافظت از غیرنظامیان و زیرساخت های حیاتی دارد که هر باتری می تواند تا 60 مایل مربع از زمین را محافظت کند.

  گنبد آهنین تنها یک لایه از شبکه دفاع موشکی اسرائیل است، زیرا دارای سیستم هایی برای پرتابه های کم برد تا متوسط، بالای جو و پرتابه های خارجی است.

  گنبد آهنین اسرائیل چگونه کار می‌کند؟ - تلگرام آپ

  سامانه دفاعی گنبد آهنین اسرائیل موشک‌هایی را رهگیری می‌کند که حماس از غزه در 8 اکتبر بر فراز شهر نتیووت پرتاب کرد. عکس:محمود حمس/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

  برای دیدن عکس ها و فیلم های بیشتر، صفحه تماشاآنلاین را دنبال کنید.

  میزان موثر بودن گنبدآهنین

  کارآیی گنبد آهنین از زمانی که برای اولین بار با موفقیت یک پرتابه خصمانه را در آوریل 2011 شلیک کرد، به طور پیوسته بهبود یافته است، و در نهایت به نرخ موفقیت حدود 90 درصد بر اساس سیستم های دفاع پیشرفته رافائل، یکی از شرکت های اسرائیلی که آن را توسعه داده است، دست یافته است.

  گروه‌های شبه‌نظامی در غزه حداقل 4000 موشک در طول جنگ 11 روزه مه 2021 شلیک کردند و حدود 13 اسرائیلی را کشتند.

  هزینه ساخت گنبد آهنین

  هزینه کل توسعه، ساخت، استقرار و نگهداری سیستم مشخص نیست، اما احتمالاً چند میلیارد است.

  بر اساس تجزیه و تحلیل مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، تولید یک باتری کامل حدود 100 میلیون دلار هزینه دارد، در حالی که هزینه هر رهگیر تا حدود 50000 دلار است.

  در مقابل، پرتابگرها و پرتابه‌های تولید شده یا ارائه شده به حماس احتمالاً کسری از آن هزینه دارند، اما این پتانسیل را دارند که خسارات گسترده‌ای به غیرنظامیان و زیرساخت‌ها وارد کنند.

  بر اساس گزارش سرویس تحقیقات کنگره، ایالات متحده از سال 1946 تقریباً 10 میلیارد دلار به سیستم های دفاع موشکی اسرائیل اختصاص داده است که از جمله آن نزدیک به 3 میلیارد دلار برای گنبد آهنین است.

  باراک راوید از اکسیوس گزارش می دهد که انتظار می رود دولت بایدن از کنگره بخواهد بودجه دفاع موشکی بیشتری برای اسرائیل در پاسخ به حمله حماس دریافت کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا