اخبار

با انتخاب این مقصد سفر به جنگلی خفته در گرگان را تجربه کنید – تلگرام آپ

 • با انتخاب این مقصد سفر به جنگلی خفته در گرگان را تجربه کنید – تلگرام آپ

  به گزارش تلگرام آپ -به نقل از تریپ یار، پارک جنگلی قرق در ۲۴ کیلومتری شرق گرگان و در مسیر جاده اصلی گرگان – مشهد قرار دارد و مشتمل بر پارک وحش، تأسیسات رفاهی و پارک بازی می‌باشد. پارک جنگلی قرق گرگان یکی از مناطق مهم زیست محیطی جانواران در ایران محسوب شده و به عنوان زیستگاه گوزن قرمز شناخته شده است.

  این پارک از تفرجگاه‌های مهم گرگان در استان گلستان است که در تمام طول سال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

  پارک جنگلی قرق در ۲۴ کیلومتری گرگان بین دو شهر گرگان و علی آباد کتول واقع شده است. مساحت پارک جنگلی قرق ۶۵۰ هکتار است و در محیط جلگه‌ای قرار دارد. ارتفاع نسبی ۱۰۵ متر از سطح دریا واقع است. بلند ترین نقطه آن ۶۰۰ متر و کوتاه ترین آن ۴۰ متر می باشد.

  جریان باد در بهار و تابستان از غرب به شرق و شب ها ازجنوب به شمال است. این پارک دارای دو حلقه چاه عمیق است که از طریق لوله کشی آب به منبعی که در مرکز پارک بر روی تپه ای قرار دارد و سپس به سیستم شبکه آبرسانی متصل می شود که از نظر کیفیت، از درجه بالایی برخوردار است .

  طرح این پارک در سال ۱۳۴۸ توسط مرحوم حسین سعیدی آشتیانی؛ بنیان‌گذار پارک‌های جنگلی ایران، تهیه و عملیات اجرایی آن از ۱۳۵۰ آغاز شد. داخل این پارک، یک پارک وحش (محدوده‌ای برای نگهداری حیوانات وحشی) موجود است. همچنین دارای پناهگاه‌های چوبی برای اسکان بازدیدکنندگان و سایر امکانات رفاهی می‌باشد.

  رویشگاه جنگلی آن «انجلی» و «ممرزستان» است و سایر گونه‌های آن بلوط، نمدار، توسکای قشلاقی، افرا، خرمندی و آزاد است و رویشگاه‌های درختچه‌ای و پوششی آن همانند سایر رویشگاه‌های جلگه‌ای ایران است.

  در این پارک جنگلی، گونه‌های حمایت ‌شده گوزن قرمز ایران نگهداری و تکثیر ‌شده و به دیگر مناطق کشور برای زیست و زادآوری منتقل می‌شوند. پارک جنگلی قرق به عنوان زیستگاه گوزن قرمز شناخته شده است، گوزن قرمز از گونه‌های حمایت شده محیط زیست است.

  بازدید از پارک بیشتر در فصل بهار و تابستان صورت می گیرد و شبکه های آبرسانی، برق رسانی ، سرویس های بهداشتی ، پارک وحش ، پارک کودک ، پناهگاه های چوبی ، محدوده کمپینگ و پیک نیک ،فروشگاه و رستوران ، ساختمانن نگهبانی و انتظامی ، مسیر های آسفالته ماشین رو و پیاده رو از امکانات پارک جنگلی قرق می باشند

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا